Shannon McRandle (asıl adı ile Shannon Lynn Jones) 1969'da Killen, Texas'da dünyaya geldi. Babası Leonard Jones Vietnam Savaşı sırasında orduda görevlendirilmişti. Neredeyse bir yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte Virginia'nın pek çok farklı kentine uzanan bir taşınma macerası başladı: Richmond, Alexandria, Chesapeake, Norfolk, ve Virginia Beach.

Liseyi bitirdikten sonra 4 yıllığına Las Vegas'a taşındı, burada bulunduğu süre içerisinde Nevada Üniversitesi'nde İletişim Araştırmaları bölümünü okuyup bitirdi, sosyoloji bölümünde de yan dal eğitimi aldı. On iki yaşından itibaren kuzeydoğu Amerika ve Las Vegas Nevada'da çeşitli fotoğraf çekimi ve karakter modellemelerine dahil oldu.

Shannon, Jamie McRandle ile evli ve Riley ile Logan adlarında iki çocukları var. Shannon'un ayrıca önceki evliliğinden Willow adında bir de kızı var.

Shannon McRandle, herhangi bir Star Wars filmi, TV dizisi, video oyunu ya da radyo programında yer almayıp da şöhreti yakalayabilen tek insan.YS.COM:  Bize kısaca kendinizden söz eder misiniz?

S.M.: 38 yaşındayım, üç çocuk annesiyim, Amerikan donanmasından bir subay ile mutlu bir evliliğim var ve Virginia Beach, Virginia’da yaşıyorum (Atlas Okyanusu’nun doğu kıyısında yer alıyor).


YS.COM:  Star Wars’u ilk ne zaman izlediniz, ve izlediğinizde ne hissettiniz?

S.M.: Orijinal filmleri herkesle birlikte ilk çıktıklarında izledim. İlk Star Wars gösterime girdiğinde 7 yaşındaydım ve Norfolk Virginia’da izlemiştim.


YS.COM:  Star Wars’a Mara Jade karakteri olarak dahil olmanız nasıl gerçekleşti? Biraz detay verebilir misiniz?

S.M.: Decipher Games (Trading Card Game oyunlarını hazırlayan kuruluş) tıpkı bana benzeyen bir model arıyordu: kızıl saçlı, 1,60 metre boylarında, atletik yapılı ve dansçı özelliklerine sahip birini. Haliyle bende bu özellikler olunca benden çok hoşlandılar ve onlarla anlaştık!


YS.COM:  Mara Jade olarak çekilmiş fotoğraflarınız hayranlar arasında çok iyi biliniyor. Fotoğrafların çekildiği günlerdeki anılarınızı (özellikle dansçı kıyafetli Arica kostümünü giydiğinizdeki) bizimle paylaşır mısınız ?

S.M.: Fotoğtafların hepsi ayrı ayrı zamanlarda çekildi. Elinde ışın kılıcı tutan “Mara Darkside” fotoğrafı ve yeşil “Light Side” fotoğrafı aynı gün çekildi. Çok uzun bir gündü. Kuaförden memnun kalmamıştım – Darkside fotoğrafında çok kötü gözükmeme sebep olmuştu. Yeşil kıyafetli fotoğraf için kendi saçımı kendim yaptım ve çok daha iyi bir görünümüm oldu! Daha önce hiç ışın kılıcı tutmamıştım o yüzden işin bu kısmı eğlenceliydi – etraftaki ışıkları devirmemek için çok gayret gösterdim.

Bir sonraki fotoğraf çekimi aylar sonraydı ve o fotoğraf da Arica fotoğrafı olacaktı. O daha az eğlenceli bir çekim oldu. Çekimin başında duran art director sürekli bana bir striptizci gibi dans etmemi söylüyordu, ben de ona Mara’nın o şekilde davranacak kadar çirkinleşemeyeceğini söylüyordum (o zamanlar Timothy Zahn’ın orijinal üçlemesini okumuştum ve Mara’yı o adamdan çok daha iyi tanıyordum).

Kıyafet göründüğü kadar açık saçık değildi, kim ne derse desin pek çok yeri dikimliydi. En azından normal bir mayodan biraz daha fazla alanı kapatıyordu. Tüm kostümler yerel bir tiyatro şirketi tarafından yapılmıştı ve bizzat bakıldığında çok güzel görünüyorlardı. Dikilmeleri ve sadece benim bedenime özel hale getirilmeleri birkaç hafta sürdü. Decipher lisans hakkını kaybettikten sonra onlara ne olduğunu kimse bilmiyor.

Tim Zahn ve Mike Stackpole’un olduğu son çekimler çok daha sonraydı. En eğlencelileri onlardı çünkü Mike ve Tim’i çok seviyorum. Onları görmek her zaman bir zevk!!!


YS.COM:  Pek çok kişi “Arica” fotoğrafının aslında kesilmiş bir sahneden alındığını düşünüyor. Eğer George Lucas orijinal üçlemeyi yeniden gösterime soksaydı (ki bu her zaman için olası) ve bunlara yeni sahneler ekleyecek olsaydı; size de Mara Jade’i Arica olarak Jabba’nın Sarayı sahnesinde canlandırmayı teklif etseydi ne derdiniz?

S.M.: Bu rol için sadece düşünülmekten bile onur duyarım. Bu harika bir fikir olurdu ve Mara hayranları buna bayılırdı. Eğer bana böyle bir teklif gelseydi elimden gelenin en iyisini yapardım!! Fakat işlerin olmasını sağlayan her zaman hayranlar oldu ve beni böyle bir şey yaparken görmek istiyorlarsa yapmaları (yapmanız) gereken Bay Lucas’ı bu konuda bilgilendirmek!!!


YS.COM:  Mara Jade hakkındaki düşünceniz nedir?

S.M.: O büyük ve gözüpek bir karakter. Kuvvetli, becerikli, güzel ve akıllı. Onu kim sevmez ki? Onun hakkında bir şeyler okumaktan çok hoşlanıyorum ve onu canlandırabilmiş olmaktan dolayı çok mutluyum. Star Wars evreninde dişi karakterlerin en dikkat çekenlerinden biri! Onun en sevdiğim hali karanlık tarafta olduğu zamanlar, en az sevdiğim hali ise evlenmesi…çizgi romanda onu gelinlikle gördüğümde bunu ona yakıştıramamıştım. Luke’un kıçını tekmelemeye çalıştığı zamanlarda ise onu çok eğlenceli bulmuştum!


YS.COM:. Bunu duymuş olabilirsiniz: Karen Traviss’in son yazdığı kitap “Sacrifice” da Mara Jade, Jacen Solo tarafından öldürülüyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

S.M.: Bence, elbette ki bu korkunç bir şey. Kitabı okumadım ve okuyacağımı da sanmıyorum, olayı kitap çıkmadan çok kısa bir süre önce duymuştum. Eğer ölmek zorunda idiyse iyi öldü, ama bu olayı pek çok hayranı üzdüğünü de düşünmekteyim.


YS.COM:  Mara’yı hiçbir Star Wars filminde görmemiş olmamıza rağmen, onu fotoğraflarda çok iyi canlandırdığınız için o çok popüler bir karakter. Öyle görünüyor ki sırf bu sebepten bir film yıldızı olmanın vereceği popülerliğe hiç ihtiyaç duymadınız, ama yine de Mara Jade’i bir film ya da fan filmde oynamayı hiç düşünmüş müydünüz?

S.M.: İltifatınız için teşekkür ederim. Eğer bana bu Lucas tarafından resmen teklif edilmiş olsaydı mutlaka elimden gelenin en iyisini yapardım. Birkaç fan filmde rol almam teklif edildi ama hiçbiri için fırsat bulamadım. Ben bir aktris değilim ve çok büyük bir rolüm olsun istemem ama hayranlar adında bir fanfilmde ufak bir rol kulağa hoş geliyor.


YS.COM:  Star Wars filmlerinde rol almayan bir karakteri canlandırmak nasıl bir duygu?

S.M.: O en az filmdeki karakterler kadar güçlü bir karakter. Tim Zahn harika bir yazar ve sevilebilecek karakterleri yaratmakta da şaşırtıcı derecede başarılı.


YS.COM:  Biliyoruz ki Star Wars evreninde meydana gelecek bir sonraki en önemli olay canlı oyuncuların yer alacağı TV dizisi. Ayrıca Rick McCallum’dan son aldığımız haberlere göre en azından ilk 100 bölüm içinde genişletilmiş karakterlere dizide yer verilmeyecek. Ancak yine de merak ediyoruz ve sormadan edemedik; dizide yer almanız konusunda bir olasılık var mı?

S.M.: Bana bu konuda henüz bir şey sorulmadı ve planlarının ne olduğunu bilmiyorum. Çoğu zaman siz bu konularda benden bile daha bilgili oluyorsunuz. Fakat cidden, eğer hayranların dizide olmasını istediği bir şeyler varsa, bunu Lucas’a bildirmeliler. Mara’nın herhangi bir dizide yer alması harika olurdu.


YS.COM:  TV dizisi olmadı diyelim, peki gelecekte Mara’yı yeniden görebilecek miyiz?

S.M.: Umarım, Star Wars karakterleri ile ilgili yeni bir kitapta yer alacağını biliyorum. İllustrasyonlarını Chris Trevas hazırlıyor ve müthiş gözüküyorlar. Umalım ki bu sanatçının diğer kitaplar için yapacağı illustrasyonlarda da Mara yer alsın. Onun roman ve çizgiromanlarda geri dönmesini çok isterdim. Onun ruhu, geri dönüp daha genç bir karaktere kılavuzluk edecek, veya Luke ya da Ben’e gözükebilecek kadar güçlü!!! En azından onun anılmasını sağlayacak bir bölüm bile harikulade olurdu!!! Lucas’ın onu en az bizim kadar sevip sevmediğini bekleyelim ve görelim.


YS.COM:  Hayranların favori koleksiyon ürünü üreticilerinden olan Gentle Giant, bir Mara Jade büstü üreterek sizi ölümsüzleştirdi.  Bu konuda ne hissediyorsunuz? Koleksiyonculuk ile ilgileniyor musunuz?

S.M.: Ben koleksiyon yapmam fakat Gentle Giant’ınki kadar kayda değer olan ürünleri saklıyorum. Gerçekten çok güzel yapılmıştı ve çocuklarım çok etkilendiler. Yarattıkları her karakterde harika bir iş çıkarıyorlar. Edineceğim bir sonraki obje ise tabii ki ışın kılıcım…çok yakında çıkıyor (aslında ben hepsini imzaladım!!).


YS.COM:  Eğer ziyaret etmeye zamanınız olduysa, web sitemiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

S.M.: Ziyaret ettim ama tek bir kelimeyi bile okuyamadım!! Ama muhteşem gözüküyor!!


YS.COM:  Bir gün Türkiye’yi ziyaret eder miydiniz, belki bir hayran toplantısı için?

S.M.: Artık pek sık seyahate çıkmıyorum, çocuklarım bundan pek hoşlanmıyor. Daha önce hiç Türkiye’de bulunmadım ve böyle bir şey teklif edilseydi bu hoşuma giderdi. O kadar uzaklarda bile bu kadar çok hayran olmasından dolayı çok mutlu oldum! Kocam Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu söylüyor.


YS.COM:  Son olarak, Türkiye’deki Star Wars hayranlarına mesajınız nedir?

S.M.: Desteğiniz ve nezaketiniz için çok teşekkür ederim. Umuyorum ki bir gün, bir şekilde hepinizle yakından tanışma fırsatımız olur. Kendinize iyi bakın, güçlü olun ve Güç her gün sizinle olsun!

YS.COM:  Zamanınızı bize ayırdığınız için çok teşekkürler!