Richard LeParmentier Kimdir?

16 Temmuz 1946'da Pittsburg Pennsylvania'da dünyaya gelen LeParmentier'in Amiral Motti'yi canlandırdığı Star Wars filmi aslında onun rol aldığı üçüncü filmdi. LeParmentier, 1974'te Amerika'dan İngiltere'ye taşındı. 50'nin üzerinde film ve televizyon programında rol aldı. "Soldiers: Heroes of World War II" isimli oyunda anlatıcı olarak seslendirme yaptı. Şu anda İngiltere'nin Bath kentinde yaşıyor ve sahne yazarlığı yapıyor. Yaptığı çalışmalar şöyle özetlenebilir:

Soldiers: Heroes of World War II (2004) (video oyunu) (seslendirme) - Anlatıcı
The Berlin Conspiracy (1992) - Binbaşı Gurnheim
Capital City (1989) (televizyon dizisi) - Lee Wolf
Who Framed Roger Rabbit (1988) - Teğmen Santino
London Embassy (1987) (televizyon dizisi) - Al Sanger
Paint Me a Murder (1985) (televizyon dizisi) - Kates
Octopussy (1983) - US yardımcısı
Superman II (1980) - Muhabir
Silver Dream Racer (1980) - Gazeteci
The Music Machine (1979) - Jay Reltano
Lillie (1978) (televizyon dizisi) - Üçüncü Muhabir
The People That Time Forgot (1977) - Teğmen Whitby
Star Wars Episode IV: A New Hope (1977) - Amiral Romodi Motti
Rollerball (1975) - Bartholomew'un Yardımcısı
Stardust (1974) - Felix Hoffman


Galaksinin en korkulan silahı olan Ölüm Yıldızı'nı kontrol eden birkaç amiral arasından Darth Vader'a meydan olabilecek kadar cesur davranabilen Amiral Motti'ye hayat veren aktör Richard LeParmentier, YILDIZSAVASLARI.COM ile röportaj yapmayı severek kabul etti. Aktör, İngiltere'de ikamet ediyor ve şu sıralar dünyanın farklı köşelerindeki convention'lara katılarak hayranlarla bir araya geliyor. Sizler için Amiral Motti hakkında en çok merak edilen soruları Richard LeParmentier'e yönelttik. Sizi bu keyifli röportajımızla baş başa bırakıyor ve hoşunuza gitmesini temenni ediyoruz.


YS.COM: Star Wars sinema endüstrisi için bir devrim ve bir dönüm noktası olarak görülmüştü. İlk kez ortaya çıktığında pek çok kişinin ona şüpheyle yaklaştığı bilinen bir gerçek. Star Wars projesini ilk kez duyduğunuzda ne düşündünüz?

R.L.: Senaryoyu ilk kez okuduğumda dahi büyük başarı kazanacağını anlamıştım. İnsana kendini iyi hissettiriyordu ve eğer özel efektler yapılamazsa filmin de çekilemeyeceğini düşünmüştüm. Ama bu kadar büyük olacağını hayal bile etmemiştim!!

YS.COM: Tüm Star Wars filmleri boyunca tek bir sahneniz olmasına rağmen bu sahne en akılda kalanlar arasında. Rolünüz hakkında ilk kez duyduğunuzda ne hissettiniz? Rolü nasıl aldınız?

R.L.: Bana bir senaryo gönderildi ve iki replikli bir rol teklif edildi. Bunu derhal reddetmiştim; o zamanlar iki replikten oluşan rolleri almıyordum. Bir arkadaşım rolü aldı ve tüm sabah bekledikten sonra George ona sahnesinin kesildiğini ve gidebileceğini söyledi. İki hafta sonra altı sayfalık rolü olan Amiral Motti rolü teklifini aldım - ki sahnelerden birinde boğuluyordum ve bu bir aktörün sahneyi çalması için harika bir yöntemdi. Sete vardığımda Ölüm Yıldızı'mın nasıl göründüğü hakkında hiçbir fikrim yoktu; onu Los Angeles'daki ILM'de hazırladılar. Siyah pelerinli ve maskeli büyük adamın Darth Vader olduğunu hemen anlamıştım.

YS.COM: İmparatorluk Toplantı Odası sahnesindeki atmosferden biraz söz eder misiniz? Çekimler ne kadar sürdü?

R.L.: Bazı teknik sorunlar yüzünden çekimler dört gün sürdü. Çok sıcak bir yazdı ve konferans sahnesinde rol almış tüm aktörler çıplak ayaklıydılar. Darth Vader rolündeki Dave sıcaktan kavruldu.

YS.COM: Sette hiç unutamadığınız bir anınız oldu mu?

R.L.: Alderaan'ı havaya uçurmadan iki sahne öncesinde Carrie Fisher'ın Peter Cushing ve Dave Prowse ile şakalaştığını hatırlıyorum. Çok komikti ve hala öyledir.

YS.COM: Peter Cushing ve Dave Prowse ile ilişkiniz nasıldı?

R.L.: Ben Dave'i onunla beraber convention'lara gittiğimde tanıyabildim. Peter ise o kadar ciddi ve iyi bir aktördü ki ilk iki gün ona karşı korku ve merakla karışık bir saygı duydum.

YS.COM: Hayranların sizin karakterinize tepkileri nasıl oldu? Amiral Motti'nin Vader'a sataşacak kadar cesur olduğunu mu yoksa aklını kaçırmış biri olduğunu mu düşündüler?

R.L.: Filmi çok gençken izleyen pek çok hayrandan o sahneyi ne kadar korkutucu bulduklarını duydum. Bunu çok hoş buluyorum. Ölüm Yıldızı'nda Obi Wan ortaya çıkana kadar Vader'a karşı çıkabilen tek kişi Motti'ydi.

YS.COM: Amiral Motti hakkında: Vader'a meydan okumasının sebebi ondan daha yüksek bir rütbeye sahip olması mıydı yoksa basitçe Güç'e inanmadığı için miydi?

R.L.: Her ikisi de. O Ölüm Yıldızı'nın komutanı ve şefiydi...bu üstün bir konum, tabii boğuluncaya kadar Güç'ün varlığına inanmıyordu.

YS.COM: Amiral Motti olduğunuz için ne hissediyorsunuz?

R.L.: Bunun en iyi İmparatorluk rollerinden biri olduğunu düşünüyorum. Beş yıl önce çok büyük bir hayran kitlesi olduğunu farkettim. Pek çok ülkeye gidip oradaki hayranları ziyaret edebilmek büyük bir şanstı.

YS.COM: Star Wars ürünlerini biriktiriyor musunuz?

R.L.: Kendimin birkaç figürüne sahibim ama biriktirdiğim tek şey çeşitli hayran topluluklarının ve 501. Lejyon birliklerinin şapkaları.

YS.COM: Sizin Star Wars'da rol alışınız ve yeni filmlerin ortaya çıkışı arasında yirmi yıl var. Bu yeni nesil Star Wars üçlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

R.L.: Aslında 30 yıl oldu! Oğlum yeni üçlemeye bayılıyor ve her ikimiz de Bölüm III'ü sevdik. Ama ben önyargılıyımdır, orijinal üçleme favorim.

YS.COM: Star Wars TV dizisinde rol alacak mısınız?

R.L.: Eğer teklif edilirse mutlaka alırım.

YS.COM: TV dizisini saymazsak, yeni projeniz ne olacak?

R.L.: Bu aralar sahne yazarı olarak çalışıyorum ve bu günlerde birkaç senaryo üzerinde ve bir projede prodüktör olarak ilgileniyorum.

YS.COM: Web sitemiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

R.L.: Şu ana kadar gördüklerimin en iyilerinden biri. Belki banner değişikliği yapabiliriz ?

YS.COM: Türkiye'deki Star Wars hayranlarına mesajınız nedir?

R.L.: Bir Star Wars aktivitesi organize edip, beni, Vader'ı, R2'yu ve Boba Fett'i davet edin.

YS.COM: Sizi Türkiye'de görmeyi çok isteriz, gelmeyi planlıyor musunuz?

R.L.: Dostum Spat'in Bodrum'da bir oteli var ve oraya gitmeyi planlıyorum.

YS.COM: Zamanınızı Türk Yıldız Savaşları hayranlarına ayırdığınız ve değerli anı ve deneyimlerinizi paylaştığınız için size çok teşekkür ederiz.

R.L.: Benim için bir zevkti.

Richard LeParmentier'in YILDIZSAVAŞLARI.COM'u tavsiye ettiği videoyu izlemek için tıklayın.