Dave Prowse Kimdir?

1 Temmuz 1935'de İngiltere'de dünyaya gelen Dave Prowse; vücut geliştirici, halterci ve bir aktör olmasının dışında en çok Darth Vader rolü ile tanınıyor. Prowse, 1962'de Batı Avustralya'da düzenlenen İngiliz İmparatorluğu Kamu Yararı Oyunları'nda halter dalında İngiltere'yi temsil etti. Superman rolü için Christopher Reevee'nin çalışmasına yardımcı oldu. Bristol gramer okulundan derece ile mezun olan Prowse evli ve üç çocuğu var. Prowse şu anda uluslararası Star Wars fan topluluğu 501. Lejyon'un resmi liderliğini yapıyor.

Saving 'Star Wars' (2004)
Comic Book: The Movie (2004)
Ravedactyl: Project Evolution (2003)
"Vita lögner"- Episode #2.36 (1998)
Monopoly Star Wars (1997)

"Crossbow"- The Lost City (1988)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983)
The Rose Medallion (1981)
"The Hitch Hikers Guide to the Galaxy" (1981)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980)
"The Edge of Night" (1956)
As You Like It (1978)
The 'Star Wars' Holiday Special (1978)
"A Horseman Riding By" (1978)
The People That Time Forgot (1977)
Star Wars (1977)
Jabberwocky (1977)
Gulliver's Travels (1977)
"Space: 1999"- The Beta Cloud (1976)
"Warship" - The Ides of Mark (1976)
"The Kenneth Williams Show" - Episode #2.1 (1976)
Confessions of a Pop Performer (1975)
Frankenstein and the Monster from Hell (1974)
"Doctor at Sea" - Sir John and Baby Doc (1974)
The Best of Benny Hill (1974) (TV)
  Callan (1974)
"Arthur of the Britons" - Go Warily (1973)
"The Tomorrow People" - The Medusa Strain: Part 1-4 (1973)
Black Snake (1973)
White Cargo (1973)
"Doctor Who" - The Time Monster (1972)
Vampire Circus (1972)
A Clockwork Orange (1971)
Carry on Henry (1971)
Up Pompeii (1971)
Up the Chastity Belt (1971)
"From a Bird's Eye View" - The Sicillian Affair (1971)
The Horror of Frankenstein (1970)
"Ace of Wands" - One and One and One Are Four: Part 1-3 (1970)
"Callan" - Where Else Could I Go? (1970)
"Codename" - Kingsmate (1970)
"Department S" - The Treasure of the Costa Del Sol (1969)
"The Saint" - The Portrait of Brenda (1969)
Crossplot (1969)
"Softly Softly"- For a Rainy Day (1968)
"The Beverly Hillbillies" - Coming Through the Rye (1968)
"The Champions" - The Invisible Man (1968)
"Boy Meets Girl" - There Was I, Waiting...! (1967)
Casino Royale (1967)


O, ismi duyulduğunda etraftaki herkesi tir tir titreten, pek çok kişinin çocukluk yıllarının kabuslarını süsleyen bir adam. O, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en kötü adamı. O, galaksiyi demir yumruğu ve nefret ateşiyle kasıp kavuran karanlık bir lord. Ve O, şimdi burada, kendisi hakkında en çok merak edilen soruları yanıtlamak için burada. YILDIZSAVASLARI.COM başka hiçbir yerde bulamayacağınız, üçüncü ve şu ana kadarki en büyük röportajlarından birini gururla takdim ediyor; huzurlarınızda majesteleri Darth Vader, nam-ı diğer Dave Prowse.

Belirtmemizde fayda var, Dave Prowse dünyanın dört bir yanındaki hayran toplantılarına katıldığı için şu sıralar epey yoğun. Buna rağmen bizlere vakit ayırma inceliğini gösterdi ve beş soru yanıtlamayı kabul etti. Kendisine http://www.darthvader-starwars.com adresinden ulaşmanız mümkün.


YS.COM: Kariyerinize baktığımız zaman, Star Wars’un öncesinde sizi pek çok farklı rolde görüyoruz. Daha önce bir minotaur’u, bir androidi, hatta 1977 yapımı “Jabberwocky” filminde bir kara şövalyeyi canlandırdınız. Bunlardan sonra size Star Wars’da bir rol teklif edildi. Star Wars projesini ilk duyduğunuzda ne düşündünüz?

D.P.: İş için gitiiğimde Star Wars projesi hakkında hiçbir fikrim yoktu, bunun sadece başka bir fantastik uzay filmi olduğunu düşünmüştüm, George Lucas'ın anlattığı kadarıyla aklımda bu kalmıştı. 5 ay kadar bu projede çalıştım, hatta daha sonra ayrılmak dahi istedim zira başka iş teklifleri de alıyordum.

YS.COM: Canlandırdığınız karakterin bir zırh giymesi gerekiyordu. Zırhın içindeyken zorluk yaşadığınız bir anınız oldu mu? Bize “Darth Vader kostümü” hakkında neler anlatabilirsiniz?

D.P.: Darth Vader zırhının içinde nispeten rahattım, kostüm bu şekilde tasarlanmıştı. Maske ve miğfer benim için bir sorun olmuştu çünkü çok büyüklerdi ve maskenin yüzümde durabilmesi için iç kısmının köpükle kaplanması gerekti.

YS.COM: Sette hiç unutamadığınız bir anınız oldu mu?

D.P.: En unutamadığım an Bölüm 6'yı çekerken İmparator'un kuklasını boşluğa attığım sahnenin çekimidir. Çekimlerde bir hafta boyunca iki set görevlisi bunun üstesinden gelmeye çalıştılar fakat bir türlü başaramadılar.

YS.COM: Vader’ın oğlu olarak Luke’u, ustası olarak İmparator’u ve eski hocası olarak Obi Wan’ı tanıdık. Mark Hamill, Ian McDiarmid ve Sir Alec Guinness ile ilişkiniz nasıldı?

D.P.: Sir Alec Guinness ve Mark Hammill ile iş zamanı ve bunun dışındaki zamanlarda çok iyi vakit geçirdik. Ian McDiarmid hakkında pek bir şey söyleyemeyeceğim çünkü onunla set haricinde görüşmedim. Onu sadece bir kez Londra'daki tiyatrosunda ziyaret ettim fakat sahnenin kapısına gelmeyi reddetti.

YS.COM: Pek çok hayran sizi Bölüm III’de yeniden Vader olarak görmeyi çok istiyordu ama ne yazık ki düşündükleri olmadı. Hayden Christensen’ın Vader performansı hakkındaki düşünceniz nedir?

D.P.: Hayden Christensen'ın oyunculuğunu sevdim fakat şurası açık ki Vader rolünü kaldırmakta önemli olan ve bende bulunan endama kesinlikle sahip değil ve ayaklarının altındaki 5 inçlik bloklar onun hareketlerini Frankenstein gibi gösteriyor.

YS.COM: Türk hayranlar olarak ülkemizde sizi görmekten onur duyardık. Bir gün buraya gelmek ister miydiniz?

D.P.: Türkiye'ye gelmeyi ve sizlerle vakit geçirmeyi çok isterim.

YS.COM: Zamanınızı Türk Yıldız Savaşları hayranlarına ayırdığınız ve değerli anı ve deneyimlerinizi paylaştığınız için size çok teşekkür ederiz, sizinle konuşabilmek bir onur.

D.P.: Benim için bir zevkti.

Dave Prowse'a ulaşmamızdaki katkılarından dolayı Dave Evans'a ve röportaj sorularının hazırlanmasındaki yardımlarından dolayı Aygün Özgür'e teşekkürler.