JENNIFER HALE RÖPORTAJI

Jennifer Hale

Kanada doğumlu oyuncu Jennifer R. Hale, 30 Ocak 1972'de Newfoundland ve Labrador eyaletinde dünyaya geldi. Hale, popüler oyunlardaki, televizyon dizilerindeki, çizgi filmlerdeki ve reklamlardaki seslendirmeleriyle tanınır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yetişen Hale, Alabama'da Birmingham Güzel Sanatlar Okulu'na kaydoldu. Lise yıllarını yapımcı yardımcısı olarak geçirdi. Mezun olduktan sonra oyuncu olarak çalışmaya başladı. İlk çıkışını 1988 yılında "A Father's Homecoming (Bir Babanın Yuvaya Dönüşü)" adlı televizyon filminde yaptı. Ardından Hollywood'a taşınan Hale, 1993 yılından beri vidyo oyunlarında, televizyon dizilerinde, radyo programlarında, reklamlarda, çizgi filmlerde, animelerde ve filmlerde seslendirme yapmaktadır. Bazen "emeği geçenler" bölümünde adı Carren Learning olarak geçer.

Star Wars'a Katkıları:
- Star Wars: Knights of the Old Republic (Yıldız Savaşları: Eski Cumhuriyet'in Şövalyeleri)-[seslendirme, modellik]- Jedi Gözcüsü Bastila Shan
- Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords (Yıldız Savaşları: Eski Cumhuriyet'in Şövalyeleri II: Sith Lord'ları)-[seslendirme, modellik]- Jedi Gözcüsü Bastila Shan
- Star Wars: Jedi Knight (III): Jedi Academy (Yıldız Savaşları: Jedi Şövalyesi (III): Jedi Akademisi-[seslendirme]-Jaden Korr
- Star Wars: Force Commander-[seslendirme] (Yıldız Savaşları: Güç Komutanı)
- Star Wars: X-Wing vs. TIE Fighter-[seslendirme] (Yıldız Savaşları: X-Wing TIE Fighter'a karşı)

Bazı Popüler Oyunlarda Jennifer Hale:
Baldur's Gate-Dynaheir/Liia J/Serving Wench
Metal Gear Solid Serisi-Dr. Naomi Hunter
Baldur's Gate II: Shadows of Amn-Mazzy Fentan
Spider-Man: Black Cat/Mary Jane
X-Men: Next Dimension-Rogue
Freelancer: Komutan Jun'ko Zane
Onimusha 3: Michelle Aubert
Doom 3: Resurrection of Evil: Dr.Elizabeth McNeil
Ultimate Spider-Man: Silver Sable
Age of Empires III: Elizabeth Ramsey
Matrix: Path of Neo: Trinity

(kaynak: Wikipedia)


(click here for English)

YS.COM : Öncelikle kariyerinizle ilgili birkaç soru soralım, burayı okuyanlar arasında seslendirme ile ilgilenenler de olabilir, ve sizin söyleyecekleriniz onlara ışık tutacaktır. Seslendirme yapmak isteyen biri için gerekli olan en önemli nitelik sizce nedir?
J.H. : Güçlü bir iş etiğine sahip olmak ve iyi anlamak önemlidir, çünkü bunlar projenin içindeki en önemli şeyler değillerdir, projenin bir PARÇASI'dırlar.

YS.COM : Peki siz seslendirme yaparken ne tip zorluklarla karşılaşıyorsunuz?
J.H. : Bana göre en önemli olan şey yazarın, yönetmenin ve yapımcının paylaştıkları vizyonu yansıtabilmek için tam olarak ne istediklerini anlamaktır. Eğer bu net bir şekilde gözükmüyor veya içerisinde çatışmalar barındırıyorsa, karşımıza bazı mücadele edilmesi gereken engeller çıkar. Mücadeleden kaçan biri değilimdir, fakat tüm berraklık ve yaratıcılık önünüze serildiğinde ilerlemek keyiflidir.

YS.COM : Star Wars'a gelecek olursak; Star Wars'un hayatınızdaki yeri nedir? İlk kez izleyişinizle ilgili anılarınızı paylaşır mısınız?
J.H. : Ah, Star Wars ikonlaşmış birşey! Böyle bir efsanenin parçası olabilmek inanılmaz. Hikayenin zaman ötesi doğasının içinde bulunan ve peşisıra gelen çılgınca şeyleri, ve yansıttığı güçlü mesajı seviyorum.

YS.COM : Knights of the Old Republic serisinin en popüler karakterlerinden biri Bastila Shan'dı. Bastila karakterini seslendirmek üzere Knights of the Old Republic serisine nasıl dahil oldunuz?
J.H. : Dara ve Lucasarts'daki takım bana bu fırsatı tanıdılar ve bunun için şükrediyorum! İşin içine dahil olup böyle harika bir Jedi karakterini seslendirmek unutulmaz bir deneyimdi!

YS.COM : Bu sürükleyici seriyi oynayanların en çok merak ettiği konulardan biri şuydu, ve perde arkasında yer alanlardan biri olarak bunu en iyi bilecek kişilerden biri sizsiniz: Bastila'nın her iki oyunda da kesilmiş sahneleri var mıydı?
J.H. : Oooo, bu gizli bilgi ;)

YS.COM : Fotoğraflarınıza baktığımızda gözümüze çarpan önemli birşey var, Bastila fiziği itibariyle size çok benziyor. Oyun tasarımcıları onu yaratırken sizden esinlendiklerine dair söylentiler doğru mu?
J.H. : Wow, bu konuyla ilgili bilgim yoktu, ama bu gerçekten gurur verici.

YS.COM : Muhtemelen bunun hakkında konuşmamız yasaktır ama belki bize bir ipucunu fazla görmezsiniz: KOTOR serisi devam edecek mi, yani Bastila'yı yeniden görecek miyiz?
J.H. : Keşke buna cevap verebilsem!

YS.COM : Şimdi biraz da başka popüler bir rolünüze, Jedi Academy'deki Jaden Korr'a dönelim. Jaden Korr'un kadın versiyonunu seslendirmekle ilgili deneyimlerinizden biraz bahseder misiniz?
J.H. : Benim için başka bir harika deneyimdi, iyi yazılmış, ilgi çekici bir karakterdi.

YS.COM : Star Wars'un biraz dışına çıkacak olursak; oyunseverlerin performansınızı mükemmel bulduğu bir başka oyun da Freelancer idi. Komutan Jun'ko Zane gibi bir karakteri seslendirmek size neler hissettirdi?
J.H. : Jun'ko'yu seslendirmek benim için çok havalıydı. İyi bir deneyimdi ve güzel bir şekilde sonuçlandığını düşünüyorum.

YS.COM : Seslendirdiğiniz karakterler arasında hangisi favorinizdir?
J.H. : Biliyorum, çok orijinal bir cevap değil ama favorim olarak özellikle birini seçemiyorum. Her biriyle ilgili olarak sevdiğim birşeyler var. Ve bu sevgiyi belirleyen tek şey sadece karakterin kendisi değil, aynı zamanda yapım ekibi, yazar, yönetmen, ve tüm deneyimim olabiliyor.

YS.COM : Son olarak, Türkiye'de pek çok Star Wars ve haliyle Knights of the Old Republic hayranı var. Onlara mesajınız nedir?
J.H. : Herkese çok teşekkür ediyorum! Oynadığınız ve izlediğiniz için teşekkürler ve sizler için en iyisini diliyorum!

YS.COM : Bizlere zaman ayırdığınız ve deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler!
J.H. : Ben teşekkür ederim!


plants