JEDI İÇ SAVAŞI

"O köprüde hayatını kurtarmak için Güç'ü kullandığımda aramızdaki Güç bağı oluştu. Konseyi, senin anılarını konuşturabileceğim ve bu yolla bizi Yıldız Üreticisi'ne götürmende kullanabileceğim konusunda ikna etmeyi başardım." -Bastila Shan, Revan'a.

YSÖ 3975 yılında Jedi Konseyi Sith'in Kara Lord'u Darth Revan'ı ele geçirmeyi amaçlayan, içinde Bastila'nın da yer aldığı bir saldırı ekibi gönderir. Bastila ve ekibi, Darth Revan'ı gemisinin köprüsünde köşeye sıkıştırmayı başarır; fakat Revan'ın çırağı Malak, beklenmeyen bir şekilde, ustası Revan'a ihanet ederek onun gemisine ateş açar. Revan bu saldırı sonucunda komaya girer, zihni zedelenir; ama Bastila, Revan'la bir Güç Bağı kurarak onun hayatını kurtarmayı başarır. Bastila Revan'ı Jedi Konseyi'ne götürür. Jedi Konseyi Revan'ın zihnini yeniden programlar. Bu sayede Revan, Cumhuriyet'e sadık bir birey olacaktır. Ayrıca Revan, anılarını yavaş yavaş hatırlayacak ve sadakatle bağlandığı Jedi Konseyi'ne ve Cumhuriyet'e Sith Akıncıları hakkında bilgi verebilecektir.

Revan'ın öldüğünü sanan Malak, kendisini Sith'in Kara Lordu ilan eder. Bastila'nın yeteneğinin Cumhuriyet Armadaları'nı birçok kez kurtardığından haberdardır. Malak'ın ilk amaçlarından biri Bastila'ya bir suikast düzenlemek ve onu canlı ele geçirmektir. Malak, çırağı Darth Bandon'ın Taris gezegeninin üzerinde yol alan Endar Spire adlı bir gemiyi pusuya düşürmesiyle, ülküsünü gerçekleştirmeye çok yaklaşır. İyileşmiş Revan-sıradan bir asker olarak- ve ona göz kulak olmakta görevli Bastila Shan bu gemidedir. Pusuya düşürülen gemi yok olmak üzeredir ki Revan, Bastila ve Komutan Carth Onasi gemiden kaçış tüpleriyle kurtulmayı başarır. Kaçış tüpüyle Taris'in alt bölgelerine düşen Bastila, Kara Vulkar adı verilen bir çete tarafından ele geçirilir. Daha sonra Bastila nasıl bu kadar kolay ele geçirilebildiğini sorgular. Halbuki o, Savaş Meditasyonu'nu kullanmaktan bitkin düşmüştür ve ışınkılıcı, kaçış tüpünün yeryüzüne düşmesiyle kaybolmuştur.

Taris'te yapılan birkaç başarısız araştırma sonucunda Darth Malak, Amiral Saul Karath'a gezegeni yok etmesi için emir verir. Malak böylece Bastila'dan sonsuza dek kurtulmuş olacaktır. Bunun üzerine gezegen yüzeyine Turbolazer bombardımanı yapılır; ama Bastila ve yandaşları, Davik Kang adlı bir suç lordundan ele geçirilmiş bir kaçakçı gemisiyle gezegenden kurtulmayı başarırlar. Daha sonra Dantooine gezegenindeki Jedi Bölgesi'ne giderler. Orada Bastila, Revan'ı Jedi yolunda yeniden eğitmek için Jedi Ustalarını ikna eder.

Çok geçmemiştir ki Bastila ve yandaşları Jedi Eğitim Bölgesi'nin yakınında bulunan yıkıntılar içinde bir Rakatalı yıldız haritası bulurlar. Bu yıldız haritası, Revan ve Malak'ın beş yıl önce keşfettiği bir eserdir. Haritanın verisi diğer dört haritanın verisiyle birleştirildiğinde Yıldız Üreticisi'nin-Sith filosunu güçlendirmek için Malak tarafından kullanılan ve muazzam bir güce sahip eski bir istasyon- yerini açığa çıkarır. Jedi Konseyi, Bastila'nın rehberliğinde Revan'ı, Star Forge'u bulmak ve Darth Malak'ı yok etmek için görevlendirir. Davik Kank'ın ortağı ve bir ödül avcısı olan Calo Nord, Revan'ı ve yandaşlarını öldürmek için Darth Malak tarafından kiralanır. Ödül avcısının bir diğer görevi de Bastila'yı Malak'a canlı götürmektir. Fakat Calo, Jedi'lar tarafından hemen öldürülür. Tatooine'de Yıldız Üreticisi'ne ait bir ipucu ararlarken, Bastila aralarında büyük bir buzdağı olan annesiyle Revan sayesinde uzlaşır. Fakat babasının Krayt Ejder'ini ejderin elması için avlarken öldüğünü duyunca çok üzülür.

Bastila her seferinde Revan'ı izler. Revan'ın kaçma ihtimaline ait işaretleri araştırır. Bunu Revan'dan saklar. Hala Galaksi'ye büyük zarar vermiş olan bu adamdan hoşlanmaz. Ama onun bir canavar olduğunu düşünmek yerine, Revan'ın aydınlık tarafta birçok iyilik yapabileceğini düşünür. Revan, aydınlık tarafta kendini kanıtlamıştır. Şefkatli bir adamdır ve onun bu iki özelliği, aydınlık tarafta kendini kanıtlaması ve şefkatli olması Bastila'yı ona hayran bırakır; her ne kadar bunun gerçekleşmemesi için kendisini zorlasa da...Bastila bu duygulara direnir; çünkü Jedilar için aşık olmak yasaklanmıştır.

plants