BİYOGRAFİ

"Baban seni çok severdi. O hep onun gibi olmanı isterdi...seni ava çıkarmak isterdi; ama ben ona bunun tehlikeli olduğundan bahsederdim."-Helena Shan (Bastila'nın annesi)

Bastila Shan Talravin gezegeninde Helena Shan'ın ve tarih tarafından adı korunamamış bir avcının çocuğu olarak dünyaya gelir. Bastila, sevgi dolu ve güçlü bir ilişki halinde olduğu babasıyla benzer özellikler taşır. Ama bu bağa rağmen Bastila'nın, annesi Helena ile iyi anlaştığı söylenemez. Bastila annesinin, zenginlik içinde yaşamayı umarak, babasını sürekli tehlikeli avların içine sürüklediğine inanır.

Henüz çok küçük bir yaşta olan Bastila'nın güçle sıradışı bir bağı olduğu keşfedilir. Bastila babasını bırakıp Jedi Birliği'ne katılmayı istemez; ama annesi Helena, kızının hayatının Jedilar ile daha iyi olacağına inandığından, kızının gitmesini istemektedir. Küçük yaşta ailesinden ayrılan Bastila, hemen eğitilmeye başlar. Hayrete düşürecek kadar çabuk bir şekilde kendini kanıtlayan Bastila artık bir Jedi Gözcüsü'dür.

Bastila, Güç'te o kadar hünerlidir ki bu ona daha sonra büyük bir ün kazandıracaktır: "Savaş Meditasyonu". Savaş Meditasyonu adı verilen yetenek, bir savaşta müttefiklerin moralini artırırken düşmanlar üzerinde bunun tersi bir etkiye neden olur. Bu yetenek Jedi İç Savaşı süresince Bastila'yı Sith İmparatorluk'unu yenilgiye uğratmakta vazgeçilmez bir değer haline getirir.

Malak ve onun en iyi arkadaşı Revan, Jedi Konseyi'nin Mandaloryalı Yeni-Akıncılar'a karşı hareketsiz kalması hakkında bir duyuru yayınlarlar. Henüz genç bir padawan olan Bastila, Revan'ın gittikçe büyüyen isyanına rağmen, Sürgün Jedi dahil pek çok Jedi gibi Jedi Konseyi'nin, milyonlarca kişinin Mandolaryalılarca öldürülmesi konusunda hareketsiz kalmasından yakınır. Daha sonra bu Jedilar Jedi İç Savaşı'ndan bir Sith olarak döndüklerinde Bastila, Kara Lord Revan'a katılanların sayısı artmasına rağmen, Eski Jedi Birliği'nin en etkin destekleyicilerinden biri olur.

plants