Ender rastlanılan Büyük Işın Kılıcı, normal bir ışın kılıcına benzese de içindeki kristal ve güç kaynağı sayesinde 3 metre boya kadar uzayabiliyordu.

Ender rastlanılan başka bir ışın kılıcı türü de çift boylu ışın kılıcı'ydı, içindeki mekanizma sayesinde bu kılıç iki farklı boya uzayabiliyordu. Dark Apprentice serisinde Gantoris, Exar Kun’un ruhunun yardımıyla böyle bir kılıç yaptı. Splinter of the Minds Eye’da Luke Skywalker da kılıcının hem enini hem de boyunu küçülterek bir kapı kilidini açtı.

Electrum ışın kılıcı, kabzasının ana maddesi altına benzeyen electrum maddesinden yapılmış bir ışın kılıcıdır. Mace Windu’nun Bölüm II ve III’deki kılıcı bunun en kolay akla gelen örneğidir.

Daha kısa kabza ya da plasma boyuna sahip olan kılıçlara da rastlanmaktadır. Bu tip kılıçlar daha zayıf elde kullanılan ikinci bir silah olmasının haricinde, Usta Yoda’da olduğu gibi ana silah olarak da kullanılabilir.

Çift taraflı ışın kılıcı olan Darth Maul, Qui-Gon Jinn ve Obi-Wan Kenobi ile Naboo’da dövüştü. Çift taraflı ışın kılıcında, kılıcın kabzası, normal bir kılıcın üç katı uzunluktadır ve her biri diğer bir uçta olmak üzere iki ışın yansıtıcısı vardır. Işınlar birbirlerinden bağımsız olarak aktif hale getirilebilirler. Bu silah, Yavin Savaşı’ndan 4000 yıl önce Sith lordu Exar Kun tarafından icat edilmiştir. Farklı olarak Kun, kılıcın uzunluğunu yarım metre ile bir buçuk metre arasında ayarlayabilmekteydi. Ayrıca kılıcın gücünü ve etkinliğini de değiştirebiliyordu, böylece istediği zaman kılıcı zararsız bir ışık haline gelebiliyordu. Darth Revan’ın yeni Sith İmparatorluğu dönemi boyunca çift taraflı ışın kılıcı Sith ve Dark Jedi arasında oldukça popüler bir silah haline geldi.

Exar Kun haricinde bu tipte bir silah Zez-Kai Ell, Jorak Uln, Uthar Wynn, Darth Bandon, Bastila Shan, Darth Maul, (muhtemelen Jaden Korr), ve karanlık savaşçı Azrakel tarafından da kullanıldı. Çift taraflı ışın kılıcı kullanımının öfke gerektiren bir doğası olması nedeniyle Jedi şövalyeleri bu tip bir silahı kullanmaya çekinmişlerdir. Ama buna rağmen bu silahı kullanmakta uzmanlaşan Jedi’lar da olmuştur.

Başka bir ışın kılıcı türü de ışın sopası'dır, bu kılıç Dark Jedi Gorc tarafından kullanılmıştır.

Son tip ise ışın kamçısı'dır, bu egzotik silah Githany, Ona Nobis, ve Lady Lumiya tarafından kullanılmıştır.