Işın kılıcı, modern zamanda bir Jedi'ın sahip olduğu şık bir silahtır.Karşılaştırma yapmak gerekirse, tabanca biçimli silahlar kaba ve gürültülüdür fakat bir ışın kılıcı cok daha sessiz, isabetli, etkili ve ölümcül dür.Bir ışın kılıcı taşımak inanılmaz yetenek ve güvene sahip olunduğunun, Güç'te deneyimli olunduğunun işaretidir.

Aktif durumda değilken ışın kılıcı yaklaşık otuz santimetre boylarında parlak, metalik, etrafında kontrol düğmeleri olan bir silindire benzer.Düğmesine basıldığında içindeki enerji serbest kalır ve yaklaşık bir metre boyunda saf enerji açığa çıkar.Kılıç belirgin ve daimi bir sesle parıldar.Parlak kısmı başka bir ışın kılıcı dışında herşeyi kesebilir.Kılıcın kesici kısmı ısı üretmez.Kesici kısım rengini içinde bulunan Adegan kristalinden alır.Bazı kılıçların üzerinde bulunan bir ek sayesinde kesici kısmın boyu uzaltılabilir ya da kısaltılabilir.

Bir Jedi'ın elindeyken ışın kılıcı asla durdurulamaz.Kapıları ya da düşmanları kesmek için kullanılabilir.Jedi, Güç'ü kullanarak gelen lazer atışlarını tahmin edip karşılayabilir ve onları geri yansıtabilir.

Jedi'ların azalması sonucunda ışın kılıcı da nadir bir silah haline geldi.Üretim safhaları hakkındaki bilgiler de ustalarıyla birlikte yok oldu.Son Jedi Luke Skywalker kendi ışın kılıcını eğitiminin sonuna doğru inşa etmiştir.

Işın kılıcının kullanımı sadece Jedi'lara has olsa da bu kullanımı zor olan silahlar onların can düşmanı Sith'ler tarafından da kullanılmıştır.

Bu detaylı inceleme yazısında, ışın kılıçlarının tarihçesine, türlerine, nasıl çalıştığına hangi Jedi veya Sith'in hangi kılıcı ne zaman kullandığına, ışın kılıçlarının nasıl kullanılması gerektiğine ve nereden ışın kılıcı satın alınabileceğine bakacağız.

İçerik: Erkam Evlice - Click-Boy | Aygün Özgür - Darth Kyran | Oğuzhan Arslan - Hollcroft | Ateş Çetin - Darth Pyross
Tasarım: Ateş Çetin - Darth Pyross

Kaynaklar: Starwars.com - Thelightsaber.com - Wikipedia.org