Yenilenmiş Star Wars Genişletilmiş Evreni'ne hoş geldiniz!

Çoğu Star Wars hayranının bildiği üzere Disney, Star Wars'u satın aldıktan sonra 2012 yılına kadar çıkmış hemen hemen tüm Star Wars materyalleri (kitaplar, çizgi romanlar, oyunlar, vs.) ve bunların anlattığı hikayeler geçerliliğini kaybetti. Ancak merak edenler için tüm bu materyaller "Legends" (Efsaneler) adı altında bulunabiliyor olacak.

Peki neden böyle bir şey yapıldı? Açıklaması basit: gelecek yeni filmlerde hikayeleri anlatabilmek için daha özgür olabilmek. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse, normalde romanlarda anlatılan Yuuzhan Vong istilası zamanında meydana gelen Chewbacca'nin ölümü yok sayılacak ve "Bölüm 7: Güç Uyanıyor” da Chewbacca'yi yeniden Millenium Falcon'un içinde görebileceğiz.

Disney bilinen "genişletilmiş evren" i yok saydığında, hikayelerin tamamıyla göz ardı edilmeyeceğini, ve eski hikayelerden ilham alınacağını ve bazı detayların olduğu gibi kullanılabileceğini belirtti. Su aşamada bunların tam olarak ne olduğu bilinmese de, birtakım bilgiler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

4 Eylül 2015 tarihinde "Güç Günü"nde (yurt dışında bilinen adıyla "Force Friday") piyasaya sadece oyuncaklar değil, ayni zamanda hayranları yeni genişletilmiş evren'e hazırlayan kitap ve çizgi romanlar da çıktı. Bölüm 6 ile Bölüm 7 arasındaki otuz yıllık zaman diliminde neler olup bittiğini anlatan bu materyaller, hayranları "Güç Uyanıyor" un hikaye örgüsüne hazırlamayı hedefliyor.

Öncelikle, Disney Star Wars'u aldıktan sonra hangi materyallerin geçerli olduğuna (kronolojik sıra ile) değinelim. Bu noktada listeye iki tanım ekleyeceğiz: "Yavin Savaşı’ndan Önce (YSÖ)" ve "Yavin Savaşı’ndan Sonra (YSS)" - Yavin Savaşı, Bölüm 4'te ilk Ölüm Yıldızı'nın yok edildiği savaştır ve bir milat olarak kabul edilir. Aşağıda okuyacağınız kronolojik listelerde "(30 YSÖ)" veya ("10 YSS)" gibi tanımlar göreceksiniz, bu tanımlarda kısaltmanın başındaki rakamlar yılı göstermektedir. Yani "30 YSÖ" gördüğünüzde "Yavin Savaşı’ndan 30 yıl önce" anlamına geldiğini düşünebilirsiniz.

 

Film   TV   Roman   Çizgi Roman   Oyun


 

Şimdi, yeni çıkan/çıkacak kitap ve çizgiromanlarin adları ile sinopsislerine kısaca değinelim ve kronolojik listeye onları da ekleyelim:

   

Sith Lordları (Lords of the Sith) - Yazan: Paul S. Kemp

Büyüyen İmparatorluk için önemli bir gezegen olan Ryloth, Cham Syndulla'nın liderlik ettiği bir köle işçi ve "baharat" adı verilen uyuşturucu maddenin çıkarıldığı bir kaynaktır. Reddedilemeyen ve korkutulamayan İmparator Palpatine bu değerli kaynağı kontrol almak ister - ya politik güçle ya da silah zoruyla. Acımasız öğrencisi Darth Vader'ın eşlik ettiği yolculuğun sonuçsuz kalmayacağına emindir. Synudlla ise bunu, galaksiyi kasıp kavuran diktatörlüğü kalbinden vuracak bir fırsat olarak görür. Vader ve İmparator, bir baskın sonucu gezegenin yüzeyine çakılıp oradaki tehlikeli doğa ve direniş savaşçılarıyla baş etmek zorunda kalırlar. İlişkilerini sınadıkları bu durumda yanlarında sadece ışın kılıçları ve Güç'ün karanlık tarafı vardır.

 
   
 
   

Yeni Bir Şafak (A New Dawn) - Yazan: John Jackson Miller

Bölüm 3 ile 4 arasındaki meşhur "karanlık zamanlar" ı anlatan bu kitap, "Asiler" dizisindeki iki baş karakterin yollarının nasıl kesiştiğini anlatıyor. Bir zamanlar Cumhuriyet'in şansölyesi olan İmparator Palpatine, galaksiye kendi barış ve düzen anlayışını getirmiştir. İmparator demir yumruğunu sıktıkça, diğerleri onun yaklaşımını sorgulamaya başlamıştır. Palpatine'in savaş makinesinin aldığı canları görenler, adeta patlamaya hazır bir bomba gibidirler.

 
   
 
   

Tarkin - Yazan: James Luceno

Gücün kendisinden çok güç'ten aldığı korkuyla yöneten Tarkin, İmparator'un danışmanıdır. Tarkin'in rehberliğinde eşi görülmemiş bir yıkım makinesi tamamlanmaya yaklaşmıştır. Ölüm Yıldızı tamamlandığında Tarkin, galaksiye yayılmış isyanı dizlerinin üzerine getireceğine emindir. Giderek artan gerilla saldırıları, İmparator'un hızlıca ve sert bir biçimde müdahale etmesi gereken bir hal almıştır. Bu özgürlük savaşçılarını durdurmak için İmparator, en güvendiği adamlarını devreye sokar: Darth Vader ve Tarkin.

 
   
 
   

Jedi'in Mirası (Heir to the Jedi) - Yazan: Kevin Hearne

En gelişmiş iletişim sistemlerine bile sızabilen değerli bir haritacı, bu yeteneğini İmparatorluk için kullanmak isteyen ajanlar tarafından yakalanır. Ama casusumuzun kalbi Asi'ler tarafındadır, ailesine kavuşmak karşılığında onların tarafına geçecektir. Bu casusu kendi taraflarına katmak, Asi'ler için İmparatorluk'a karşı önemli bir avantaj kazandıracaktır. Luke ve faydalı drodi R2-D2, X-Wing'lerini, bir biyoteknoloji ustası olan Nakari Kelen'in lüks uzay yatı ile takas ederler. Acımasız İmparatorluk muhafızları, ölüm saçan düşman gemileri, acımasız ödül avcıları ve canavarsı beyin-yiyen parazitlerle çarpışan Luke, tüm yeteneklerini kullanması gereken bir casusluk operasyonunda kendini bulur. Hayatta kalmak için kendine, arkadaşlarına ve Güç ile olan ilişkisine güvenmelidir.

 
   
 
   

Sonuç (Aftermath) - Yazan: Chuck Wendig

İmparatorluk, Endor Savaşı'nda aldığı darbenin yaralarını sarmaya çalışırken, artık Yeni Cumhuriyet'e dönüşen Asi Birliği, düşmanın dağılan kuvvetlerini bulup ortadan kaldırmaktadır. Ancak Akiva gezegeninde, düşman bir güç gösterisine başlar - pilot Wedge Antilles, İmparatorluk yıldız destroyerlerinin toplanmaya başladığını tespit ettiği sırada yakalanır. Gezegenin üzerinde eski Asi savaşçısı Norra Wexley, oğlu ile yeniden bir araya gelmek için geri dönerken Wedge Antilles'in yardım çağrısını alır ve bir özgürlük savaşçısı olarak görevinin henüz tamamlanmadığını farkeder.

 
   
 
   

Battlefront: Şafak Bölüğü - Yazan: Alexander Freed

Galaktik İç Savaş döneminde Orta Halka içerisindeki gezegenlerde bir taraftan stormtrooper'lar direnişi şiddetle bastırırken, diğer taraftan Asi Birliği de İmparatorluk bölgelerinin içine sızmaya başlar. Buna liderlik eden ise, kadın ve erkeklerden, insan ve insan olmayanlardan oluşan Altmışbirinci Mobil Piyade birliğidir - yani diğer adıyla Şafak Bölüğü. Herkesin düştüğü yerde hayatta kalmayı başarabilen, yıpranmış, birbirine sadık askerlerden oluşan bu bölük, kendilerine verilen geri çekilme emrine isteksizce uymak üzereyken, beklemedikleri bir yandaş onlara sürpriz bir saldırı fırsatı verir.

 
   
 
   

Karanlık Öğrenci (Dark Disciple) - Yazan: Christie Golden

 

 
   
 
   

Kayıp Yıldızlar (Lost Stars) - Yazan: Claudia Gray

İsyan'ın başlangıcından itibaren İmparatorluk'un düşüşüne kadar meydana gelen önemli olaylar anlatılıyor. İki çocukluk arkadaşı olan Ciena Ree ve Thane Kyrell, büyüdüklerinde biri Asi tarafına, diğeri İmparatorluk tarafına geçer. Tarafları ayrı düşen bu iki aşık acaba kavuşabilecekler mi? Kayıp Yıldızlar'da ayrıca Jedi'ın Dönüşü'ne ait yeni içerik ve Güç Uyanıyor ile ilgili ipuçları bulunuyor.

 
   
 
   

Hareketli Hedef (Moving Target) - Yazan: Jason Fry

Bölüm 5 ile 6 arasında geçen hikaye, bir asi grubuna, şeytani İmparatorluk'a karşı liderlik eden savaşçı prensesin macerasını anlatıyor. Hikayenin içinde Güç Uyanıyor ile ilgili ipuçları bulunuyor.

 
   
 
   

Kaçakçı Kaçıyor (Smuggler's Run) - Yazan: Greg Rucka

Bölüm 4 ile 5 arasında geçen hikayede Han Solo ve Chewbacca, Millenium Falcon ile gizli bir Asi görevine çıkarlar. Hikayenin içinde Güç Uyanıyor ile ilgili ipuçları bulunuyor.

 
   
 
   

Jedi'in Silahı (The Weapon of a Jedi) - Yazan: Jason Fry

Bölüm 4 ile 5 arasında geçen hikayede Luke, C-3PO ve R2-D2 gizemli bir gezegene gelirler ve Luke orada garip ve yeni bir kötü karakterle dövüşür. Hikayenin içinde Güç Uyanıyor ile ilgili ipuçları bulunuyor. 

 
   
 
   

Star Wars (Marvel)

Luke Skywalker ve isyancı dostları Ölüm Yıldızı'nı yok ederek en büyük zaferlerini kazanmışlardır - ama İmparatorluk henüz devrilmemiştir! Bir Asi saldırısı ters gittiğinde Han ve Leia kaçmak için çok hızlı karar vermelidirler...bu arada Luke kendini Vader ile karşı karşıya bulur. Çarpışmanın ardından Luke Tatooine'e, eski ustası Obi-Wan Kenobi hakkında daha çok şey öğrenmek için geri döner. Bu esnada Leia ve Han çok tehlikeli ve gizli bir göreve çıkarlar...ama Luke olmadan bunun üstesinden gelebilirler mi?

 
   
 
   

Star Wars: Darth Vader (Marvel)

Doğrudan Yeni Umut'un bittiği yerde başlayan çizgiroman, Vader'ın tek başına yaşadığı maceraları anlatıyor. Karanlık Lord yardıma ihtiyaç duyduğunda onun çağrısına kim kulak verebilir? Vader, Asiler'e karşı kişisel bir intikam görevine çıktığında İmparator'un gizli silahlarını bulur. Hurda toplayıcısı Aphra ve onun savaş droidleriyle çarpışıp, yeni bir ordu kurmak için Geonosis'e döner. Ama bazı güçlü karakterler onun aradığı gerçeği öğrenmesini istemez. Konuk karakterler arasında Jabba, Boba Fett ve dahası bulunuyor.

 
   
 
   

Star Wars: Princess Leia (Marvel)

Prenses Leia Organa İmparatorluk tarafından yakalandığında ve hatta ana gezegeni Alderaan yok edildiğinde dahi ideallerinden vazgeçmedi. Kurtulma fırsatı yakaladığında savaşa katıldı ve İmparatorluk'a çok büyük bir darbe indirilmesine, Ölüm Yıldızı'nın yok edilmesine, yardım etti. Ama zafer kazanılsa bile akılda şu soru kalıyor: gezegeni olmayan bir prenses ne yapar? Leia, yaşadığı kaybın farkına varmaya başlarken, yeni bir görev onu Sullust'un yeraltı dünyasına götürür. İmparatorluk'un, Alderaan'lı kaçakları toparlamaya başlaması prenses'e uymaz! Bir kadın tek başına İmparatorluk'a ne yapabilir? Galaksi'nin en sert prensesinin halkını kurtarmak için çıktığı macerasına katılın!

 
   
 
   

Parçalanmış İmparatorluk (Shattered Empire) (Marvel)

İmparator Palpatine'in yirmi yıllık baskı hükümdarlığı Endor'un ormanlı ayının gökyüzünde son buldu. Bu Asi Birliği için büyük bir zaferdi, fakat liderlerini kaybeden İmparatorluk Moff'ları ve valileri, İmparatorluk Donanması sayesinde yönettikleri gezegen ve sistemlerinde pozisyonlarını korumaya başladılar. Asi Birliği'nin kahramanları, çok geçmeden yaralı bir İmparatorluğun daha önce karşılaştıklarından çok daha tehlikeli olabileceğini öğreneceklerdi.

 
   
 
   

Battlefront - Yapımcı: Electronic Arts

Orijinal üçlemedeki savaşları farklı bakış açılarından yeniden anlatacak oyun, aynı zamanda piyasaya çıkacak olan roman Battlefront: Şafak Birliği'nde değinilen Sullust Savaşı gibi çarpışmaları da oynanabilir kılacak. 

 
   
 
   

Uprising - Yapımcı: Kabam

Endor Savaşı'ndan ve İmparator'un düşüşünden günler sonra, İmparatorluk Anoat sektörünü kapatır. Demir blokajın öbür tarafındaki Asi Birliği, oradaki kaçakçılar, özgürlük savaşçıları, ödül avcıları ve çetelerle güçlerini birleştirip bir direniş başlatır.

 

 
 

Ve sıra geldi bu hikayelerin Bölüm 7: Güç Uyanıyor ile olan bağlantılarına. Uyarıyoruz! Şayet yukarıdaki roman veya çizgiromanlari okumayı planlıyorsanız, aşağıda belirteceğimiz detaylar spoiler içeriyor olacak. Spoiler görmek istemiyorsanız, şu noktadan itibaren devam etmemelisiniz.


Savaş Devam Ediyor

Jedi'in Dönüşü'nde gördüğümüz Endor'daki Asi zaferi, Galaktik İç Savaş’a bitirici darbeyi indirmiş gibi gözükebilir fakat aslında olaylar bir zaferden çok uzaktaydı. İmparatorluk, Ölüm Yıldızı'nin yok oluşu ve İmparator ile Darth Vader'ın ölümleriyle büyük bir yara almıştı fakat hayatta kalıp kaçan İmparatorluk mensupları, galaksi çapındaki kutlamalara ve isyancı düşüncelere hızlıca müdahale ettiler.

Coruscant'in Anıt Plaza’sındaki zafer geçidi İmparatorluk polis kuvvetleri tarafından durduruldu. İmparatorluk’un sona erdiği haberlerinin yayılıyor olmasına karşılık karşıt bir propaganda da İmparator’un Endor'daki savaşta hayatta kaldığı ve Asi'lerin tamamen yok edildiği yönünde yapıldı.

Asi'lerin bundan haberleri vardı. Parlak Ağaç Köyü'ndeki kutlamaların ardından Asi istihbaratı Endor'da halen aktif olan bir İmparatorluk birimi tespit etti, bu birim ele geçirildiğinde İmparatorluk’un zafer konuşmalarını engellemeye çalıştığı ortaya çıktı. Asi Birliği süratle İmparatorluk propagandasına karşılık verdi; Amiral Ackbar ve Leia Organa'nın kaydettiği konuşmalar Holonet'te yayıldı:

"Bugün kutlama günüdür. Zorbalık ve baskıya karşı zafer kazanarak birliğimizin ve onun ötesindeki galaksinin nefes almasını, İmparatorluğun elimizden aldığı özgürlüğümüzü geri kazanmayı sağladık. Komutan Skywalker'dan gelen raporlara göre İmparator Palpatine ve fedaisi Darth Vader ölmüşlerdir.

Fakat bugün kutluyor olsak da, bunu artık dinlenme zamanı olarak görmemeliyiz. İmparatorluk’a karşı büyük bir darbe indirdik ve simdi açtığımız bu yarıktan içeri girmeliyiz. İmparatorluk’un silahı yok edilmiş olabilir, ama İmparatorluk hala yaşıyor. Baskıcı eli, Corsucant'tan dış halkadaki pek çok gezegene kadar, galaksideki iyi, özgürlükçü insanların boğazlarını sıkmaya devam ediyor. Savaşımızın devam ettiğini hatırlamalıyız. İsyanımız sona erdi. Ama savaş...savaş daha yeni başlıyor."

- Amiral Ackbar

Güç Uyanıyor'daki Direniş pilotu Poe Dameron, muhtemelen Jedi'in Dönüşü sırasındaki kutlamalarda ana rahmine düştü. Annesi Shara Bey ve babası Kes Dameron, Endor Savaşı’nın hem kara hem uzay çatışmalarında yer aldılar ve Parçalanmış İmparatorluk çizgi romanının ana karakterleridir.


Demir Blokaj

Haberleri kontrol etmek güçleşip, galaksideki isyanları bastırmak zorlaştıkça geride kalan İmparatorluk yöneticilerinin sıkıntıları giderek arttı - özellikle Vali Adelhard'inki (Hoth ve Bespin gibi gezegenlerin bulunduğu Anoat sektörü'nün valisi). Adelhard, komutasında İmparatorluk donanmasından geriye ne kaldıysa hepsini yıldız sistemini kapatmak için kullandı, iletişimi kısıtladı ve sokaklara stormtrooperları bıraktı. Bu fikir tüm İmparatorluk’ta yayıldı, çünkü İmparatorluk tarafındakiler artık İsyan tehdidiyle savaşmaya değil, sadece kendi saflarını korumaya odaklanıyorlardı.


Yeni Cumhuriyet Yükseliyor

Sabırlı olun, güçlü olun. Savaşabildiğinizde savaşın. İmparatorluk Savaş Makinesi parça parça, silah silah düşüyor. Yeni Cumhuriyet geliyor. Savaşı tamamlamak için yardımınızı istiyoruz.

- Leia Organa

İmparatorluk kendini kapattıkça, Asi Birliği daha çok adim atmaya başladı. Mon Mothma'nin ana gezegeni Chandrila kendini İmparatorluk’tan kurtarınca, Asi Birliği yavaş yavaş dağıldı ve Yeni Cumhuriyet'e dönüştü. Başkent Hanna'da yeni bir senato kuruldu.

Mon Mothma, Yeni Cumhuriyet'in Şansölyesi oldu ve bu cumhuriyetin düzeni her ne kadar eski Cumhuriyet’inkine dayansa da ondan farklı olarak senato üyeleri demokratik seçimler ile seçildi. Senato'daki ilk toplantıya galaksinin farklı yerlerinden, 100'den fazla senatör katildi.

Yeni Cumhuriyet ve İmparatorluk arasında çatışmalar sürerken, Mon Mothma'nin yeni senatoyu kurmaktaki başlıca hedefi Yeni Cumhuriyet'i bir an önce askeri düzenden arındırmaktı. Şansölyenin acil durum yetkileri derhal alindi ve Yeni Cumhuriyet ordusu ve donanmasının %90'inin silahsızlandırılması için planlar yapıldı. Ordu gücünü tek seferde kaldırılmadı, Yeni Cumhuriyet'ten geriye kalan ordular Chandrila'da oluşturulan akademide yeni katılanları eğittiler.


Çöküş

Yeni Cumhuriyet'in silahsızlanma politikası beraberinde İmparatorluk mensuplarının yakalanması ve görevlerinden kaçmalarını getirdi. İmparatorluk kaosa girince Moff'lar birbirlerine ihanet etmeye, güçlerini artırmaya çalıştı, hatta bazıları kendilerini yeni İmparator ilan ettiler (bunların sayısı o kadar fazlaydı ki bir süre sonra anlamını yitirdi). Yeni Cumhuriyet, galaksi boyunca bunların her birini temizleyip zafer ardına zafer kazandı.

Bazı Moff'lar ve generaller sadece kaçmakla kalmayıp, yıldız destroyerlerini de Yeni Cumhuriyet'e teslim ettiler. Naboo özgür kaldı ve İmparatorluk, İmparator’un ana gezegenini ele geçirmeyi hedefleyen bu sembolik girişiminde üç ayrı saldırıda bozguna uğradı. Geonosis'deki eski Ayrılıkçı Droid Fabrikası’nı yeniden çalıştırmak isteyen İmparatorluk kuvvetleri de yenildiler. Pek çok gezegen gönüllü olarak veya savaş ile kazanılarak Yeni Cumhuriyet'e katildi, bunların en sonuncusu da Coruscant oldu.

Galaksi'de geriye kalan son süper yıldız destroyeri Ravager, İmparatorluk’tan geriye kalan son birlikleri toparlamak için Dış Halka'daki Akiva gezegeninde harekete geçti. Bu gezegendeki birim zaman içerisinde "İmparatorluğun Geleceği Konseyi" ne dönüştü. Bu konsey bir ikilem yaşıyordu, ya İmparator’un karanlık tarafa olan bağlılığına sırt çevirip yeni bir düzen kuvvetine dönüşeceklerdi, ya da bu karanlık Güç’ten geriye kalanları galaksinin her kösesinden toplayacaklardı. Bu ikilem bir sonuca varamadan Akiva ele geçirildi ve İmparatorluk kuvvetleri tekrar dağıldılar.


Jakku

Endor Savaşı’ndan neredeyse bir yıl sonra, Büyük Moff Randd komutasındaki İmparatorluk donanması Jakku gezegenine bir saldırı gerçekleştirdi. Jakku, nüfusu az olan ve taktiksel açıdan neredeyse hiçbir değeri olmayan bir gezegendi, fakat Randd bunda bir fırsat gördü: eğer İmparatorluk donanması Yeni Cumhuriyet'e karşı bir zafer kazanırsa, gezegenler yeniden İmparatorluk tarafına geçebilirlerdi.

Ama Jakku, İmparatorluk için çok maliyetli bir hataya dönüştü. Endor Savaşı’ndan beri gerçeklesen en büyük savaş olan Jakku Savaşı, Yeni Cumhuriyet'in başarılı taktikleri ve İmparatorluk’a eşdeğer filo kuvveti ile İmparatorluk için ezici bir yenilgiye dönüştü. Her iki taraftan ana gemiler ve savaş gemileri, savaşın ilerleyen safhalarında gezegenin kumlarına çakıldılar. Yıldız destroyeri Inflictor ise kumlara gömüldü ve Yeni Cumhuriyet tarafından ele geçirilemedi. "Güç Uyanıyor" fragmanında gördüğümüz üzere sonraki otuz yılı da orada kaldığı yerde geçirdi.

Ayni şekilde süper yıldız destroyeri Ravager da Jakku'da kaybedildi, fragmanda Millenium Falcon'un arasından süzüldüğünü gördüğümüz enkaz da Ravager'a benziyor.


Savaş soğuyor

Jakku, Galaktik İç Savaş’ın dizlerinin üzerine çöktüğü andı. İmparatorluk donanmasının içine düştüğü bu küçük düşürücü durum, en sonunda Yeni Cumhuriyet ile bir barış anlaşması imzalaması ile sonuçlandı, bu anlaşma her iki tarafın da galaksinin hangi bölgelerini kontrol edeceğini net bir biçimde gösteriyordu. Anlaşmadan hoşnut olmayan İmparatorluk mensupları galaksinin bir kösesinde küçük bir filo oluşturup Yeni Cumhuriyet'i beklemediği bir anda vurmayı planlıyordu.

Yeni Cumhuriyet, İmparatorluk’un düşündüğü kadar saf değildi. Anlaşma imzalandıktan sonra, her ne kadar Yeni Cumhuriyet'i silahsızlandırmak istese de, Mon Mothma Amiral Ackbar'in filosunu hazır tuttu.

Bu noktada, orijinal Star Wars üçlemesinin bas kahramanları kendi yollarına gittiler. Luke, Devoran gezegenine, Güç'ü daha fazla öğrenip yeni bir Jedi tapınağı kurmaya gitti. Leia, Amiral Ackbar'in ordularına kumandanlık eden bir General oldu. Han Solo ve Chewbacca da İmparatorluk’un kullanmayı düşündüğü kaçakçılık halkalarını incelemeye gideceklerken, yolculukları onları bambaşka bir yere, Kashyyyk'a götürdü. Oradaki Wookiee'leri özgür bırakacaklardı.


Yıldızların Ötesinde

Endor ve Jakku arasındaki bir yıllık sürede, Karanlık Taraf bir kez daha kuvvetlenmeye başladı. (KotOR oyunlarından tanıdığımız) Taris gezegeninde Öte'nin Rahipleri (Acolytes of the Beyond) adli gizemli karanlık taraf kullanıcıları, güçlü Karanlık Taraf objelerini aramaya koyuldular - bu topluluk ilerleyen zamanlarda Vader'a takıntılı olduğu gözlenen ve Güç Uyanıyor filminin kötü karakteri olan Kylo Ren'in mensubu olduğu Ren Şövalyeleri (Knights of Ren)'e evrilmiş olabilir. Bu topluluk, Taris'teki bir tüccardan Darth Vader'in ışın kılıcı olduğunu düşündükleri bir obje satın aldılar ve "henüz vahşileşmediklerini" belirten bir mesaj bıraktılar.

Karanlık Taraf'a inanan sadece Öte'nin Rahipleri değildi. İmparator’un danışmanlarından biri olan Tashu'nun liderlik ettiği bir İmparatorluk birimi, galaksinin kontrolünü tekrar ele geçirebilmek için,  karanlık taraf ‘in galaksinin uç noktalarına yayılmış "kaynağını" bulmaları ve bu gücü araştırmakta olan İmparatorluk kuvvetleriyle bir araya gelmeleri gerektiğine inanıyorlardı.

"Karanlık Taraf'a doğru ilerlemeliyiz. Palpatine, gücünün haritalarımızın sınırlarının ötesindeki evrenden geldiğini hissediyordu. Yıllar boyunca, bizim yardımımızla, erkek ve kadınları bilinen uzayın ötesine gönderdi. Uzaktaki ayların, asteroidlerin üzerine laboratuvar ve iletişim istasyonları kurdular. Onları takip etmeliyiz. Galaksiden uzaklaşmalıyız. Yıldızların ötesine gitmeliyiz. Karanlık Taraf ‘in kaynağını, tıpkı su kaynağı arayan bir adam gibi aramalıyız."


Boba Fett mi? Nerede?

Sonuç kitabındaki bir bölümde, Boba Fett'in hayatta olduğu ima ediliyor.

Tatooine'de iki hurda toplayıcısı, bir Jawa sandcrawler'in içine baktıklarında, bir Mandalorian zırhı buldular. Bir çeşit asit ile yanmış gibi gözüken zırh, lüks bir çöl mavnası enkazının yanında bulunuyordu. Hurdacılardan biri, ağır hasarlı fakat hala işlevsel olan zırhı giyip kendini "Tatooine'in yeni kanun adamı" ilan etti. Zırhın Fett'e ait olduğu açık olarak belirtilmese de yapılan imalar kuvvetli, özellikle asit hasarı akıllara Boba Fett'in içine düştüğü Sarlacc'ı getiriyor. Eğer bu zırh Sarlacc'tan çıktıysa, Fett ile beraber mi çıktı? Fett'in kendisi yaşıyor mu? Soruların cevabi henüz bilinmiyor.